polona_baner_05.jpg
PBC-zewn.jpg BNlogo.jpg e_biblioteka.jpg
BIP
logo_bip.gif
Facebook
facebook.jpg
Katalog księgozbioru
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
BNC.jpg
Nawigacja
· Strona główna
· Facebook GBPK
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
· _______________
RODO
· Obowiązek informacyjny
_______________
DO POBRANIA
· Klauzula Informacyjna
· Zgoda na przetwarzanie
_______________
BIBLIOTEKA
· Historia
· Statut
· Statystyki strony
_______________
WYPOŻYCZALNIA/PUNKTY BIBLIOTECZNE
· Godziny pracy
_______________
Działalność edukacyjno - kulturalna
· Wycieczki i lekcje biblioteczne
· Spotkania autorskie
· Cała Polska Czyta Dzieciom
· Kalendarium
_______________
REGULAMINY
· Regulamin organizacyjny
· Regulamin wypożyczalni
· Regulamin czytelni internetowej
· Klauzula informacyjna PDO
_______________
CZYTELNIA
· Jak zostać czytelnikiem?
· Czasopisma
· Godziny pracy
· Czasopisma ON-LINE
_______________
DKK
· O Dyskusyjnym Klubie Książki
· Informacje o DKK
· Forum DKK
· Relacje ze spotkań
· Harmonogram spotkań
_______________
POLECAMY !
· Urząd Miejski w Kołaczycach
· Przedszkole w Kołaczycach
· GOK w Kołaczycach
· ZS w Bieździedzy
· ZS w Kołaczycach
· ZSS w Krajowicach
· ZSS w Sieklówce
· ZSS w Sowinie
· Nowa Galicja
_______________
DOTACJE
· Dotacje MKiDN
_______________
WSPÓŁPRACA
· Współpracujemy z
_______________
SPONSORZY
· Nasi Sponsorzy

Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 1
· Najnowszy użytkownik: admin
KRÓTKA HISTORIA DRUKU
KRÓTKA HISTORIA DRUKU

KRÓTKA HISTORIA DRUKU

 

 

 

Jan Gutenberg (1399 lub 1400-1468)

Jan Gutenberg, właściwie Jan Gensfleisch[1], niem. Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg (ur. ok. 1399 , zm. 3 lutego 1468 ) – złotnik i drukarz moguncki , niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.

Życiorys

Działalność Gutenberga przypada na okres rozwoju drukarstwa w zachodniej Europie. Początkowo Gutenberg stosował znane już wcześniej w Europie czcionki drewniane, z czasem opracował własną wersję czcionek metalowych (również znanych już w Europie), posługiwał się także czcionkami glinianymi. Skonstruował specjalny aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc . Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej na wzór znanych już pras introligatorskich.

W 1448 r. założył w Moguncji drukarnię. W 1455 r. ukazała się drukiem tzw. Biblia Gutenberga , której jeden egzemplarz można oglądać w muzeum diecezjalnym w Pelplinie . W 1457 r. Gutenberg wydał Psałterz moguncki oraz duży katechizm.

Zmarł w biedzie.

Rodzina: matka - Else Wirich, ojciec - Johensosn Gutenberg, bracia - Johann Gutenberg, Alfred Gutenberg, Karmelt Gutenberg.

Wkład w historię druku

 

Biblia Gutenberga z 1455 roku

Potocznie, ale niesłusznie jest uważany za wynalazcę ruchomej czcionki , której historia sięga tysiąca lat wstecz na Dalekim Wschodzie . Niesłusznie uznaje się go również za pierwszego europejskiego drukarza. O wynalazku czcionki dowiedział się najprawdopodobniej od niejakiego Faustusa, który uciekł z Haarlemu do Moguncji kradnąc wynalazek swojemu pracodawcy, Holendrowi Laurensowi Janszoonowi Costerowi .[]

Jego faktycznym dokonaniem było stworzenie w Europie pierwszego prawdziwie dużego wydawnictwa książkowego. Do tamtej pory drukowano tylko pojedyncze karty zawierające skomplikowane zdobienia, przeznaczone do dalszego wypełnienia pismem ręcznym, oraz niewielkie akcydensy .

Inne ważne osiągnięcia Gutenberga to udany projekt modyfikacji dotychczasowego gotyckiego kroju pisma ręcznego, a przede wszystkim stworzenia podstawowych zasad składu tekstu , z których korzysta większość zawodowych typografów, jak i projektanci oprogramowania dla DTP .[]

Za wynalezienie druku uważa się przede wszystkim rok 1450. Pierwszymi księgami jakie Gutenberg wydrukował były: Biblia oraz Księga Wszelkiej Mądrości.

Ciekawostki

 

" Kamienica pod Gutenbergiem " Jana Petersilge - Piotrkowska 86

Postać Jana Gutenberga pojawia się epizodycznie w powieści Andrzeja Sapkowskiego Narrenturm (rozdział piętnasty). Sapkowski opisuje pobyt młodego Gutenberga w Świdnicy.

Gutenberg jest drugoplanowym bohaterem w książce Matthew Skeltona "Endymion Spring".

W Polsce istnieją cztery pomniki Gutenberga - na " Kamienicy pod Gutenbergiem " Jana Petersilge przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi , ponadto na jednej z częstochowskich kamienic, w Gdańsku -Wrzeszczu oraz na tzw. Domu Prasy w Toruniu.

Gutenberg oraz powstanie jego drukarni występuje również w książce Clive'a Barker'a "historia pana B." jako jedna z ważniejszych scen.

 

https://pl.wikipedia.org

W XV wieku doszło do wynalezienia wymiennej czcionki drukarskiej. To właśnie w latach 1452–1455 w Moguncji Jan Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, złotnik i drukarz, wydrukował Biblię Mazarina (znanej jako Biblia Gutenberga). Druk stanowił prawdopodobnie ok. 200 egzemplarzach – 165 na papierze i 35 na pergaminie (niektórzy badacze kwestionują te liczby). Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy (36 na papierze, 12 na pergaminie) tej księgi, ale tylko 20 egzemplarzy jest kompletnych. Gutenberg, uznany jako twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, był również wynalazcą aparatu do odlewania znaków z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej.

https://pl.wikipedia.org   – pierwotna prasa drukarska

Najstarszych drukiem na polskich ziemiach był „Kalendarz astronomiczny na rok 1474” autorstwa  Kaspra Straubego. Pierwszą drukowaną książką była „Explanatio in psalterium” Jana Turrekrema. Obecnie druk wykonywany jest metodą DTP, czyli przygotowany jest za pomocą komputera. Pierwszy druk w języku polskim wydrukowany w 1475 roku we Wrocławiu przez Kaspera Elyana.

 * Sutra – buddyjska księga mądrości i zaklęć

https://pl.wikipedia.org – starodruk

Kalendarium historii druku – źródło wikipediahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_druku

„(Kalendarium obejmuje najważniejsze osiągnięcia cywilizacyjne, których zwieńczeniem stał się druk)

 • Sumer, Egipt, ok. 2400 p.n.e. – stemple służące do powielania wzorów metodą wytłaczania ich w glinianych tabliczkach, przed ich wypaleniem.
 • Wynalazek papirusu; stemple trafiły z Bliskiego Wschodu do Chin, gdzie mogły liczyć nawet kilkaset znaków.
 • Dysk z Fajstos datowany na XVII wiek p.n.e. pokryty obustronnie ciągiem ideogramów odciśniętych stemplem.
 • Chiny, dynastia Zhou, ok. VII w p.n.e. – do odlewania brązów, na których umieszczano napisy, używano już pojedynczych „ruchomych” czcionek.
 • Grecja – odbijanie barwnych wzorów na tkaninie.
 • II w. p.n.e., Bliski Wschód – wynalazek pergaminu.
 • Chiny, 105 r. – Cai Lun wynajduje papier czerpany, wyciskany na sicie, wytworzony z łyka drzewa morwowego i wodnej zawiesiny rozdrobnionej i zmielonej kory; współczesne wykopaliska dowodzą jednak, że wynalazek papieru może być co najmniej o 100 lat starszy. Papier zostaje użyty do estampażu (m.in. kopiowania tekstów religijnych).
 • VII wiek, Chiny – pierwsze druki drzeworytnicze na papierze.
 • VIII wiek, Daleki Wschód – najstarszy drukowany tekst na świecie to buddyjski zwój z zaklęciami, datowany na 704–751 rok. Odkryto go w 1966 roku w świątynki w Bulguksa w Gyeongju w Korei. Druk trafił również do Japonii, gdzie pewną buddyjską sutrę z koreańskiego zwoju wydrukowano w roku 764 w milionie egzemplarzy.
 • IX wiek – Za pierwszą wydrukowaną w całości książkę uważa się Sutrę Diamentową z 868 r. Jest to chińskie tłumaczenie sanskryckiego tekstu. Zwój ma 17,5 stopy długości i 10 cali szerokości. Odkrył go w 1907 roku Aurel Stein. Jest przechowywany w British Museum. Zwykłe książki osiągały już wówczas ogromne nakłady. W latach 847–851 wydrukowano kilkaset tys. egz. biografii alchemika Liu Honga. Masowo drukowano również kalendarze. Swoje wiersze drukowali poeci.
 • X wiek, Korea, za dynastii Goryeo powstała pierwsza instytucja państwowa zajmująca się sprawami drukowania – w Korei panował wtedy druk z form drewnianych, aczkolwiek mniej udane próby z form kamiennych i miedzianych istniały już wcześniej; Chiński uczony He Ning (898–955) po 22 latach pracy wydał w 953 roku 130-tomową edycję konfucjańskiej klasyki.
 • 1041 – chiński kowal Bi Sheng wynalazł czcionkę ruchomą dla pojedynczych znaków. Wykonał ją z wypalanej gliny. Wydarzenie to odnotowal w 1086 r. uczony Shen Kuo pisząc, że wynalazca wyciął w glinie znaki cienkie jak krawędź monety. […] Osobne czcionki wypalił w ogniu, żeby stały się twarde.
 • Tani papier dotarł do Europy wypierając drogi pergamin. Pierwsza europejska papiernia została założona ok. 1100 r. przez Arabów na Sycylii.
 • 1107 – W Chinach wynaleziono druk kolorowy – wydrukowano trójkolorowe papierowe banknoty, żeby je zabezpieczyć przed fałszowaniem.
 • XIII wiek – w Chinach zaczęto używać czcionek drewnianych; uważa się, że druk wędrował do Europy przez Sinciang i Persję, gdzie w 1294 r. wydrukowano w Tebrizie papierowe pieniądze metodą chińską (nazywano je nawet po chińsku – chao). Swoją rolę w rozprzestrzenieniu się druku odegrali zapewne Mongołowie.
 • Obecność papieru w Europie przyśpieszyła rozwój druku ksylograficznego (drzeworytniczego), w kolejnych wiekach powielano tą metodą inicjały i ornamenty, zaś najstarsze odbitki ksylograficzne całych stron zachowane do dzisiaj pochodzą z 1418 r. (tzw. Madonna Brukselska), oraz 1423 (wizerunek św. Krzysztofa z krótkim opisem).
 • XV wiek (początek), Korea – pierwsze czcionki metalowe, złoty okres drukarstwa koreańskiego
 • XV w., Europa – duch reformacji gwałtownie zwiększył zapotrzebowanie na słowo pisane, równolegle w kilku krajach europejskich doszło do wynalezienia ruchomej (a raczej wymiennej) czcionki, największy sukces odniósł Jan Gutenberg drukując Biblię (zobacz: Biblia Gutenberga), był też wynalazcą aparatu do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej. Jego pierwszy drukowany krój pisma zaskakuje nawet dziś dojrzałością typograficzną. Za wynalazcę europejskiej wersji czcionki, wpierw drewnianej, potem metalowej, uchodzi Holender Laurens Janszoon Coster prowadzący swoją działalność w holenderskim mieście Haarlem w początkach XV w., a więc około 20 lat wcześniej niż Gutenberg w Moguncji. Jako wynalazcy czcionki w Europie wymieniani są również: Jean Brito (Brugia, Belgia), Pamphilo Castaldi (Feltre, Włochy) oraz Prokop Waldvogel – czeski złotnik działający w Awinionie (Francja).
 • 1473 – najstarszy druk na ziemiach polskich – Kalendarz astronomiczny na 1474 wydrukowany w Krakowie przez wędrownego drukarza Kaspera Straubego.
 • 1475 – w Krakowie wydrukowana zostaje pierwsza w Polsce książka drukowana: ” Explanatio in psalterium” Jana Turrekrema. W tym samym roku Kasper Elyan wydrukował we Wrocławiu pierwszy druk w języku polskim w „Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium”.
 • 1714  – brytyjski inżynier Henry Mill uzyskuje patent na projekt przyrządu, który potrafi drukować oddzielne litery na tyle czyste i dokładne, że można je pomylić z tymi z drukarni.
 • Lata 80. XX wieku – przeniesienie metod przygotowania do druku z zecerstwa do DTP.”
 • 1867 –  Amerykanin, Christopher Latham Sholes, przy współpracy Carlosa Gliddena i Samuela W. Soule’a, konstruuje pierwszy użyteczny model maszyny do pisania (to właśnie  Christopher Latham Sholes uznawany jest za twórcę praktycznej maszyny do pisania).
 • 1873 –  Christopher Latham Sholes rozpoczyna produkcję maszyn do pisania we współpracy z amerykańską wytwórnią broni Remington w Ilion, a od 1876 roku wytwarzane są one już seryjnie.
 • 1876 – powstaje pierwsza napisana na maszynie powieść – „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina.
 • 1890 – powstaje pierwsza maszyna do pisania, pozwalająca na kontrolowanie na bieżąco pisanego tekstu, a jej konstruktorem jest Amerykanin Herman L. Wagner (produkcję tych maszyn rozwija inny Amerykanin, John T. Underwood)
 • 1892 – Adolf Scheufelen, wynalazek papieru powlekanego (powłoka z kaolinu i kazeiny).
 • 1903 –  Władysław Paciorkiewicz konstruuje pierwszą polską maszynę do pisania, natomiast w  1921 r. w Bydgoszczy  zostaje uruchomiona pierwsza polska wytwórnia maszyn do pisania.
 • 2011–  zamknięto ostatnią fabrykę maszyn do pisania w Indiach.
 • 2014 – powstaje Hemingwrite, czyli nowoczesna maszyna do pisania, projektu Adama Leeba i Patricka Paula. Maszyna ma zamontowany wyświetlacz e-ink, a jej celem jest wyeliminowanie z procesu pisania wszelkich czynników rozpraszających autora. Jest podłączona przez Wi-Fi do tzw. chmury ( Google Drive, Evernote lub Dropbox), nie ma jednak przeglądarki ani możliwości sprawdzania poczty, które zazwyczaj odciągają uwagę od pisania. Urządzenie stworzono wyłącznie po to, by przelewać słowa na papier. Czy Hemingwrite będzie narzędziem  pracy pisarza XXI wieku? To się jeszcze okaże, problemem mogą być dostępne języki – podstawowa wersja wyposażona została w klawiaturę o układzie ISO i w mapowanie znaków na potrzeby języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, portugalskiego, francuskiego i tureckiego. Po zebraniu powyżej 300 tysięcy dolarów planowano rozszerzenie o duński, szwedzki, holenderski, grecki, hebrajski, japoński, rosyjski i koreański. Dodatkowo odstraszająca jest także cena.

https://pl.wikipedia.org   – XV wieczna drukarnia

 

Przetłumacz stronę

Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
KIOSK
KIOSK_Z_PRACA.png
gg

20354079

Reklama
Pajacyk - Pomóż kliknij

Statystyki reklamowe
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum